O Fundacji

Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zostaÅ‚a zaÅ‚ożona w 2010 roku z inicjatywy pracowników naukowych uczelni województwa Å›lÄ…skiego oraz Å›rodowisk nauczycielskich regionu. Organizacja jest wpisana do Krajowego Rejestru SÄ…dowego pod numerem 0000370947. Nadzór nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… FREiSW sprawuje Minister Edukacji i Nauki. FundacjÄ™ wspóÅ‚tworzÄ… naukowcy, psychologowie, pedagodzy, menadżerowie nauki, przedstawiciele Å›rodowisk biznesowych i doradcy zawodowi. Organizacja prowadzi dziaÅ‚alność o charakterze ogólnopolskim i miÄ™dzynarodowym.

Fundacja powstaÅ‚a z potrzeby prowadzenia wszechstronnych dziaÅ‚aÅ„ wspierajÄ…cych rozwój oÅ›wiaty, nauki i sektora doradztwa zawodowego, a także gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjnoÅ›ci, kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego i spoÅ‚eczeÅ„stwa uczÄ…cego siÄ™. RealizujÄ…c rozliczne projekty naukowe, edukacyjne i popularyzatorskie, FREiSW wspóÅ‚pracowaÅ‚a lub wspóÅ‚pracuje m.in. z Parlamentem Europejskim, University of Oxford, RadÄ… GÅ‚ównÄ… Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PracowniÄ… ZarzÄ…dzania WiedzÄ…, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, UczelniÄ… Vistula w Warszawie, WydziaÅ‚em ZarzÄ…dzania Uniwersytetu Warszawskiego, WyższÄ… SzkoÅ‚Ä… Humanitas w Sosnowcu i wieloma innymi instytucjami dziaÅ‚ajÄ…cymi w sektorze nauki i edukacji. Fundacja byÅ‚a czÅ‚onkiem ÅšlÄ…skiego Klastra Edukacji, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ÅšlÄ…skiego na lata 2007-2013.


Cele Fundacji (na podstawie par. 6 Statutu):

-Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w edukacji, nauce lub zarządzaniu wiedzą.

-Upowszechnianie wiedzy na temat nowoczesnych metod kształcenia, innowacji w edukacji lub innowacji w zarządzaniu zasobami intelektualnymi.

-Poszerzanie świadomości społecznej w dziedzinie edukacji, nauki i funkcjonowania rynku pracy.

-Propagowanie dobrych praktyk w dziedzinie nauki, edukacji i zarządzania oświatą.

-Promowanie osób fizycznych i prawnych o szczególnych osiÄ…gniÄ™ciach w dziedzinie wspierania edukacji i jakoÅ›ci ksztaÅ‚cenia lub kreowania spoÅ‚eczeÅ„stwa uczÄ…cego siÄ™ i podstaw gospodarki opartej na wiedzy.

-Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i mÅ‚odzieży, efektywnoÅ›ci uczenia siÄ™, nabywania i rozwijania umiejÄ™tnoÅ›ci negocjacyjnego rozwiÄ…zywania konfliktów i problemów oraz innych umiejÄ™tnoÅ›ci z zakresu komunikacji spoÅ‚ecznej.

-Pomoc młodzieży i dorosłym w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej.

-Pomoc uczniom i studentom w rozwiÄ…zywaniu problemów i trudnoÅ›ci szkolnych.

-Prowadzenie edukacji prozdrowotnej wÅ›ród uczniów, rodziców, nauczycieli i studentów

-Rozwijanie i umacnianie postaw ukierunkowanych na aktywne wspóÅ‚dziaÅ‚anie w rozwoju spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego i uczÄ…cego siÄ™.

-Promowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci osób fizycznych i prawnych prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność naukowÄ…, naukowo-technicznÄ…, oÅ›wiatowÄ…, edukacyjnÄ…, w zakresie zarzÄ…dzania wiedzÄ…, kultury, kultury fizycznej i sportu lub ochrony Å›rodowiska.

 

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

-Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego.

-Prowadzenie poradnictwa psychologicznego.

-Prowadzenie badań naukowych.

-Prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci wydawniczej, w szczególnoÅ›ci w dziedzinie pedagogiki, psychologii, zarzÄ…dzania i socjologii.

-Realizowanie projektów rankingowania i certyfikowania szkóÅ‚, uczelni, jednostek samorzÄ…du terytorialnego oraz innych podmiotów wspierajÄ…cych rozwój nowoczesnych form edukacji, rozwój kapitaÅ‚u intelektualnego, tworzenie spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego i budowanie gospodarki opartej na wiedzy.

-Organizowanie kursów, warsztatów i szkoleÅ„.

-Organizowanie konkursów, zawodów i innych form rywalizacji o zakresie tematycznym zbieżnym z celami dziaÅ‚ania Fundacji.

-Opracowywanie i realizacjÄ™ projektów w zakresie obejmujÄ…cym dziaÅ‚alność statutowÄ… Fundacji.

-Organizowanie debat, konferencji, seminariów i sympozjów naukowych.

-Wydawanie opinii, komentarzy, recenzji  o zakresie tematycznym zbieżnym z celami dziaÅ‚ania Fundacji, na potrzeby wÅ‚asne oraz podmiotów zewnÄ™trznych.

-Udzielanie patronatów nad przedsiÄ™wziÄ™ciami o zakresie tematycznym zbieżnym z celami dziaÅ‚ania Fundacji.

-Prowadzenie portalu internetowego o tematyce edukacyjnej.

-WspóÅ‚pracÄ™ z jednostkami samorzÄ…du terytorialnego, szkoÅ‚ami, uczelniami, organizacjami pozarzÄ…dowymi i przedsiÄ™biorcami w zakresie wymienionym w celach dziaÅ‚ania Fundacji.

-Udzielanie stypendiów

-Udzielanie pomocy rzeczowej, finansowej i niematerialnej.


ZaÅ‚ożycielkÄ… i prezesem zarzÄ…du Fundacji jest Grażyna Kaczmarczyk – psycholog, doradca zawodowy, wieloletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego oraz uczelni niepublicznych, dyrektor kilku poradni psychologiczno-pedagogicznych w Katowicach, praktyk w dziedzinie ksztaÅ‚cenia i wychowania dzieci i mÅ‚odzieży, specjalistka w zakresie zarzÄ…dzania oÅ›wiatÄ… i nowoczesnych metod edukacyjnych, autorka publikacji na temat metod pomocy psychologicznej, terapeutka.

 

 

Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego

ul. Warszawska 1 lok. 9
41-200 Sosnowiec

tel: 32 747-26-03
kom: 607-035-169
e-mail: biuro@fundacja-edukacja.org.pl

KRS: 0000370947
NIP: 6443475030
REGON: 241801182
Rok założenia: 2010
Organ nadzoru: Minister Edukacji i Nauki