Akredytacje

Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego wspóÅ‚organizuje konkursy jakoÅ›ci i programy akredytacyjne adresowane do uczelni, jednostek samorzÄ…du terytorialnego i przedsiÄ™biorstw. RealizujÄ…c wskazane przedsiÄ™wziÄ™cia, Fundacja wspóÅ‚pracuje z AgencjÄ… KreatywnÄ… PRC.

Akredytacja (od fr. accréditer, „upeÅ‚nomocnić” - czynić pewnym) jest Å›ciÅ›le okreÅ›lonym postÄ™powaniem, w którym strona trzecia (instytucja, stowarzyszenie, fundacja, firma) przyznaje pisemne zaÅ›wiadczenie w formie certyfikatu o tym, że dany produkt, usÅ‚uga, proces lub organizacja jako caÅ‚ość speÅ‚nia wymagania i standardy w okreÅ›lonym zakresie. W przypadku projektów Fundacji akredytacjÄ™ adresujemy do uczelni i ich jednostek organizacyjnych, gmin, powiatów, samorzÄ…dnych województw, a także przedsiÄ™biorstw. Przedmiotem badania sÄ… kierunki studiów i realizowane na nich programy ksztaÅ‚cenia, jakość lokalnej polityki oÅ›wiatowej i zarzÄ…dzania publicznego w sferze edukacji oraz aktywność przedsiÄ™biorstw w obszarze zarzÄ…dzania wiedzÄ… i kapitaÅ‚em intelektualnym. Do Programu mogÄ… być zgÅ‚aszane kierunki studiów (lub specjalnoÅ›ci).

Na rynku konkursów jakoÅ›ci wystÄ™puje kilka rodzajów akredytacji. Obok obligatoryjnych, dokonywanych np. przez PolskÄ… KomisjÄ™ AkredytacyjnÄ… (na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym) istniejÄ… akredytacje fakultatywne – przeprowadzane przez instytucje Å›rodowiskowe i organizacje pozarzÄ…dowe (fundacje, stowarzyszenia). Do tych ostatnich podmioty akredytowane zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ dobrowolnie w celu podnoszenia jakoÅ›ci swoich dziaÅ‚aÅ„ i promowania dobrych praktyk, które wypracowaÅ‚y.

Obecnie Fundacja wspóÅ‚organizuje nastÄ™pujÄ…ce programy akredytacyjne:

SamorzÄ…dowy Lider Edukacji

Strona internetowa programu: www.lider-edukacji.pl